Je to tropický strom, pochádzajúci z južnej a juhovýchodnej Ázie, dorastá do výšky 40 metrov a je odolný aj voči tomu najnepriaznivejšiemu počasiu. Reč je o strome Teak, no niektorí ho možno poznáte pod názvom „tík“. Čo ale vieme o samotnom dreve tejto pre väčšinu ľudí stále dosť neznámej dreviny? Aké má výhody a na čo sa primárne využíva sa dočítate v nasledujúcich riadkoch….

Charakteristika teakového dreva

  • ide o tvrdé drevo nesúce sa v odtieňoch zlatej a hnedej

  • prirodzený povrch dreva je drsný a nerovný, čo mu dodáva prírodný a exotický vzhľad

  • jeho najcennejšou vlastnosťou je jeho maximálna trvanlivosť

  • teakove drevo je odolné voči rozkladu a kazom a ubráni sa dokonca aj termitom

  • jeho hustá štruktúra a vysoký obsah oleja bráni v hnilobe dreva

  • teakove drevo skoro nepodlieha rozťahovaniu, zmršťovaniu a nekrúti sa, čo býva problém u iných druhov dreva

Využitie teakového dreva

Tíkové drevo sa používa na výrobu vonkajšieho záhradného nábytku, palúb lodí a ďalších produktov, ktoré sú vystavené vplyvom počasia. Z tíkového dreva sa tiež vyrábajú podlahy a dýhy na nábytok. Významným spracovateľom tíkového dreva je India, ktorá z nej vyrába dvere, rámy okien, nábytok a stĺpy pre domy stavané v starom štýle. Mnoho typických anglických knižníc je postavených práve z tíkového dreva.

Ako sme už spomínali vyššie, najcennejšou vlastnosťou teakového dreva je jeho maximálna trvanlivosť, je odolný aj voči tomu najnepriaznivejšiemu počasiu a preto je doslova ideálnym drevom pre exteriérový nábytok. Teakové drevo je však tiež materiálom predurčeným na podlahy, zvlášť v kúpeľniach, saunách alebo verejných objektoch. Svetlo hnedá farba maskuje prípadné znečistenie, blato a veľké množstvo vlhkosti vnášanej na topánkach nepredstavuje problém.

Ošetrovanie teakového dreva

Hoci je teakové drevo veľmi odolné, z času na čas si pýta ošetriť. Bez ošetrenia sa totiž jeho farba mení zo žltohnedej na striebrošedú. Pre zachovanie pôvodnej farby je potrebné napustiť drevo teakovým olejom. Teakové drevo je možné chrániť niekoľkými spôsobmi – povrchovými nátermi, postrekmi, ponorením, máčaním alebo morením.

Chceli by ste luxusný nábytok s epoxidovou živicou z teakového dreva na mieru? Hard Wood Art k Vašim službám.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tags: