Patrí k našim najbežnejším drevinám a mimo Európy ho nenájdete. Jeho drevo je široko využiteľné a obľúbené pre svoju vizuálnu neutrálnosť, ľahkú opracovateľnosť a cenovú dostupnosť. Reč je o dreve buka lesného.
Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody bukového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Charakteristika dreva buka lesného
- Bukové drevo je stredne tvrdé (hustota približne 710 kg/m3), ťažké, hutné, roztrúsene pórovité, lesklé a pevnejšie ako dubové.
- Má pomerne vysokú pevnosť v ohybe, vysokú rázovú húževnatosť a pevnosť v tlaku.
- Má rovné vlákna, široké stržňové lúče, jemnú pravidelnú štruktúru, husté ročné kruhy a svetlé ružovkasté či žltohnedé sfarbenie.
- Žiaľ bukové drevo je málo odolné voči hubám a hmyzu (napríklad červotoče) a pri striedavom pôsobení vody a vzduchu rýchlo podlieha hnilobe.
- Veľmi pracuje (rýchlo schne, zároveň však mení tvar), šuverí sa a veľmi zosychá.
- Nemá farebne odlíšené jadro, avšak u buka sa často môžete stretnúť s tzv. nepravým či mrazovým jadrom.
Ako sa s bukom pracuje?
Drevo buka lesného sa dobre štiepa a jednoducho opracováva. Majstri z našej dielne HWA si pochvaľujú, že sa dobre lepí, klincuje a leští. Aké sú jeho ďalšie výhody a čo, naopak, možno považovať za jeho nevýhody?
Výhody
- disponuje vynikajúcou schopnosťou absorbovať impregnačné nátery a moridlá
- má dobrú hustotu, tvrdosť a pevnosť
- vďaka svojej pružnosti je ideálne na ohýbanie
- má široké využitie – svojej obľube sa teší v drevárskom, nábytkárskom, stavebníckom či potravinárskom priemysle
- neobsahuje prírodnú živicu
- vďaka svojej vysokej výhrevnosti je vhodné aj ako palivové drevo
- cenovo dostupné
- A ako bonus! Keďže je vo svojom prirodzenom stave vizuálne veľmi neutrálne, ľahko sa dá zmeniť tak, aby imitovalo iný druh, najmä tmavšie typy, ako je napríklad mahagón.
Nevýhody
- ťažké drevo
- má tendenciu praskať (dá sa tomu ale predchádzať správnym vysušením, olejovaním a pravidelnou starostlivosťou)
- nízka odolnosť voči poveternostným vplyvom, vlhkosti a drevokazným škodcom
Na čo možno drevo buka využiť?
Drevo z buka má vskutku široké uplatnenie. Ak by sme začali od konca, uviesť treba to, že odpad a menejcenné drevo sa spracúva na drevotrieskové lisované dosky (bukas).
Hodí sa však aj na výrobu dýh a preglejok. Vzhľadom na to, že je málo odolné voči drevokazným škodcom a poveternostným podmienkam, v exteriéri je jeho ošetrenie kvalitnou impregnáciou a povrchovým náterom absolútna nevyhnutnosť.
Bukové drevo je však ideálne na výrobky používané v interiéri. Sú vysokoodolné voči opotrebovaniu, a tak sú vhodné aj na intenzívne používanie. Vďaka tomu, ako aj vďaka svojmu vzhľadu sa uplatňujú nielen v domácnostiach, ale i v rôznych verejných zariadeniach. Pri dobrej starostlivosti a použití v interiéri sa ich životnosť ráta na desiatky rokov.
Z buka sa robia schodiská, zábradlia, ozdobné lišty, funkčné a úžitkové prvky (ako nožičky nábytku, rukoväte náčinia, príbor), hračky, dekorácie a doplnky a samozrejme, aj nábytok, ako stoly, postele, skrine… Obzvlášť známe sú ohýbané stoličky z bukového dreva. Spomenúť treba aj podlahové krytiny, ktoré buk predurčuje i na vysoké zaťaženie.
Chceli by ste epoxidovú nádheru z bukového dreva? Sme tu pre vás.
Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022.
To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.