Jeho drevo patrí k najžiadanejším surovinám na výrobu nábytku a medzi jeho dominantné vlastnosti patrí odolnosť, pevnosť a tvrdosť. S obľubou ho využívajú výrobcovia nábytku, aj stavitelia.
Reč je o dubovom dreve.
Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody dubového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Vedeli ste, že…

Na Slovensku máme dva vzácne duby, ktoré si pamätajú kus našej histórie. Najstarší, vysoký 25 metrov (obvod kmeňa pri zemi 12 metrov), rastie v obci Dubinná v okrese Svidník. Jeho vek sa odhaduje na úctyhodných 800 rokov. Druhý starček, zhruba 400–ročný, tzv. Koháryho dub sa nachádza v obci Kráľovce – Krnišov na úpätí Štiavnických vrchov.

Charakteristika dreva duba

  • je mimoriadne tvrdé a odolné
  • je na ňom badať výrazné letokruhy a stržňové lúče
  • hustota dubového dreva je 0,75 g/cm3
  • v porovnaní s inými typmi tvrdého dreva je najodolnejšie voči poveternostným podmienkam
  • taktiež je mimoriadne odolné voči hmyzu a plesniam
  • sfarbenie dubového dreva je svetlohnedé s tmavohnedým jadrom a práve vďaka svojmu jedinečnému sfarbeniu patrí k najžiadanejším surovinám na výrobu nábytku
  • dobre odoláva striedaniu sucha a vlhka
  • dubové drevo s obľubou využívajú výrobcovia nábytku, aj stavitelia

Na čo možno drevo duba využiť?

V minulosti sa dubové drevo využívalo tam, kde bolo potrebné zabezpečiť odolnosť voči vonkajším vplyvom ako napríklad pri mlynských kolách, mostoch či lávkach. Dnes sa využíva aj na výrobu veľmi kvalitného a drahého nábytku z masívu. A však mimoriadne dôležité je sušenie dreva a to z toho dôvodu, aby nepraskalo a nemenilo svoju veľkosť a tvar.
Pomalým a precíznym sušením sa zabezpečí jeho odolnosť voči vonkajším vplyvom a tiež jeho vyššia kvalita. Dobre vysušené dubové drevo sa ľahko spracováva a dobre znáša konečné úpravy, ako sú lepenie, morenie, farbenie či dekorovanie.

Krásu masívu podčiarkne povrchová úprava

Aby vynikla krása dubového masívu a nábytok bol ozdobou každého interiéru, altánku či záhrady, nezanedbateľnú úlohu zohráva jeho povrchová úprava. Predlžuje farebnú stálosť dreva a zvýrazňuje jeho prirodzenú farbu a kresbu. Každý ocení kombinácie dubového dreva s použitím prírodných olejov a voskov, ktoré dávajú dubovému nábytku špecifickú eleganciu. Po nátere ostáva drevo na dotyk prirodzené a hebké. Olej a vosk navyše chránia aj pred plesňami, hmyzom, UV žiarením a vlhkosťou.

Chceli by ste luxusný nábytok s epoxidovou živicou z dubového dreva na mieru? HWA k Vašim službám.

Ak túžite po dizajnovom a zároveň elegantnom kuse nábytku, ktorý bude ozdobou Vášho interiéru, nábytky z epoxidovej živice si rozhodne zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov.
Neváhajte nás preto kontaktovať a nechajte vaše sny o nábytku v našich rukách. Pre inšpiráciu vám ponúkame náš nový katalóg 2022.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tags: