Drevo, ktoré oceňujeme pre jeho silu, textúru a farbu. Orech patrí jednoznačne medzi výnimočné dreviny a do dnešných dní ho radíme medzi najvyhľadávanejšie na svete. Je ideálnym pre tvorbu nábytku a v trendovom dizajne si našiel zaslúžené miesto. Akýkoľvek kus nábytku z tejto dreviny pôsobí elegantne a v priestore by ste si jeho krásne farby nedokázali nevšimnúť.

Pre milovníkov dreveného nábytku je orech splneným snom, čomu vďačí hlavne svojej prispôsobivosti. No ešte predtým si ho musíme v našej dielni HWA prispôsobiť my a dať mu tu najlepšiu starostlivosť. Len v tom prípade vieme vyrobiť taký kus nábytku v spojitosti s epoxidom, ktorý zaručene oceníte už pri prvom pohľade. Dnešný článok vás s orechom lepšie zoznámi a prezradíme vám všetky dôležité podrobnosti. Aké je jeho charakteristika, prečo časom mení farbu a ako sa oň správne starať? Odkiaľ pochádza a aké sú jeho tajomstvá? Stačí pokračovať nižšie, kde okrem iného nájdete aj veľa iných zaujímavostí o tejto úžasnej drevine.

Odkiaľ sa orech dostal do Európy?

Prvé zmienky o orechu datujeme do roku 7000 pred Kristom. Je jedným z našich najstarších ovocných stromov a jeho pôvodcom je dávna Perzia. V tých časoch považovali plody tohto stromu za tak lahodné, že bol výhradne vysádzaný len v záhradách kráľovských rodín. Ustrážiť však takýto vzácny “klenot” nebolo jednoduché. Netrvalo dlho a miestni obchodníci, cestujúci po Hodvábnej ceste a iných obchodných cestách medzi Áziou a Blízkym východom, ho preniesli cez more do vzdialenejších destinácií.

Na území dnešnej Európy sa o rozšírenie povedomia o orechu postarali Rimania. Práve oni ako prví priniesli orech do Británie, kde sa jeho ovocné plody začali využívať vo všetkých smeroch. Či už to bola rozmletá oriešková múka alebo ich lisovali do podoby luxusného oleja, orech si našiel svoj účel drakonicky rýchlo.

Z rímskej mytológie: Od Rimanov pochádza druh Juglans Regia, čo v preklade znamená “kráľovský orech Jupitera”. Jupiter je v rímskej mytológii považovaný za najvyššieho Boha a pri návšteve Zeme sa živil výlučne z úrody orechov. Čím si orech vyslúžil pomenovanie “potrava Bohov“. V starovekom Ríme ho dokonca používali aj v lekárstve ako afrodiziakum.

Základná charakteristika orechu

  • Stabilný a pevný
  • Odolný, robustný, ale nie príliš ťažký
  • Skvelá odolnosť voči nárazom
  • Skvelý na lepenie a ľahko sa pribíja
  • Má slušné ohybové vlastnosti
  • Má jedinečnú škálu farieb

Bežná mylná predstava “tvrdé drevo vs. mäkké drevo” je, že tvrdosť označuje jeho hutnosť a odolnosť voči poškodeniu. V skutočnosti tento výraz označuje fakt, že drevo pochádza z dvojklíčnolistového stromu. Za mäkké dreviny považujeme drevo z nahosemenných stromov, ako sú ihličnany. Bežným mäkkým drevom môžeme nazvať borovicu alebo jedľu, zatiaľ čo medzi tvrdé patrí orech, čerešňa, dub a iné.

Akú farbu má orechové drevo? Väčšina ľudí pozná orechové drevo v jeho najtmavšom stave, ktorý môže mať sýtu čokoládovú alebo kávovú farbu. Čo robí drevo výnimočné je jeho jadro, ktoré so sebou prináša rôzne odtiene. Drevo zo stredu stromu je svetlejšie hnedé, fialové, sivé až červenkasté. Vonkajšia povrchová časť stromu, známa aj ako beľ (nachádzajú sa v nej živiny stromu) má zvyčajne bledšie až svetlé odtiene farieb za prítomnosti tmavých pruhov.

Ako rozoznať vzor zrna orechového dreva?

Orechové drevo má vynikajúcu a priamu kresbu, ktorá je trochu abrazívna. Niekedy vidieť opuchy alebo nepravidelnosti. Na miestach, kde sa strom rozvetvuje, dochádza ku skladaniu vlákien. Novovzniknutý kruh sa každoročne pokúša zapadnúť do voľného priestoru a záhyby sa naďalej vytvárajú tam, kde je drevo sploštené.

Ani orech neunikol výrastkom, ktoré nazývame Burl. Burl vzniká abnormálnym delením rastových buniek, čo poskytuje stromu spôsob, ako sa postarať o nové vetvy. Tak či onak, vrstva v štruktúre orechového dreva je podobná špirálovitému tvaru. Charakteristickou kresbou zrna je niečo medzi vyčnievajúcim dubom a jednotnou textúrou javora.

Starostlivosť o orech a povrchová úprava dreva

Starostlivosť o váš nábytok závisí vo veľkej miere od toho, aký typ povrchovej úpravy dreva používate. Aj keď všetkým kusom dreva prospieva pravidelné utieranie prachu, je najlepšie vyhnúť sa komerčným čistiacim prostriedkom. Vedia totiž poškodiť voskové a olejové povrchové úpravy, čo by ucítila hlavne vaša peňaženka.

Olejové povrchové úpravy sú vo všeobecnosti tie najlepšie. Ideálnou voľbou je naša HWA nanokeramika so samočistiacimi účinkami, ktorá po nanesení na povrch vytvorí povlak-aktívnu vrstvu a chráni drevo pred chemikáliami, UV žiarením, škvrnami a inými faktormi.

Iné zaujímavosti o orechu

Na rozdiel od čerešne, javora a dubu (ktoré všetky starnutím prirodzene tmavnú), orechové drevo sa postupom času mierne zosvetlí.

Farbu prírodného orechového dreva nie je možné duplikovať. Jeho jedinečnosť nemožno prehliadnuť a z toho dôvodu sa prírodný produkt z orechového dreva farbí len zriedka. Namiesto toho sa používa len číry náter, vďaka ktorému jeho farby vyniknú o niečo viac.

Vo všeobecnosti je orechové drevo rovné, hoci niekedy môžeme na povrchu vidieť mierne vlnky alebo kučeravé pásiky, ktoré zvýrazňujú charakter daného kusu.

Za kvalitné orechové drevo si priplatíte. Radíme ho medzi prémiovú kvalitu a v porovnaní s inými drevinami je výrazne drahšie. Dôvodom je spomínaná farba, ktorá orechu dodáva naozaj pestrú škálu jedinečných odtieňov.

Orech je skvelá voľba z hľadiska ekologickosti. Výberom domácej odrody z trvalo udržateľných zdrojov trávia materiály menej času prepravou, čím sa znižuje uhlíková stopa.

Životnosť kvalitne spracovaného orechového dreva môže dosiahnuť viac ako 50 rokov.

Chceli by ste epoxidový stôl z orechového dreva? Sme tu pre vás

V našej dielni Hard Wood Art pre vás máme na výber rôzne hrúbky a každý kus si vyžaduje povrchovú úpravu, ktorú nikdy nezanedbávame. V prípade záujmu nás stačí kontaktovať a všetky vaše vízie s radosťou premeníme na skutočnosť. Viac informácií o nás taktiež nájdete v našom novom KATALÓGU 2022.

To by bolo z dnešnej výpravy hustými lesmi všetko a pevne veríme, že ste sa naučili niečo nové. S našou rubrikou ‘Z kroniky drevín’ ešte zďaleka nekončíme, takže sa máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch. Aj preto nikam neodchádzajte, pretože už čoskoro sme tu zas.