Je to krásny a veľkorysý strom, ktorý dorastá do výšky 20 metrov a dožíva sa do veku až 300 rokov. Jeho kôra je tmavohnedá, u mladých stromov hladká a u dospelých zvrásnená. V mnohých ohľadoch pripomína svojho najbližšieho príbuzného, ​​jabloň. Reč je o strome hruška obyčajná. Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody hruškového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Vedeli ste, že…

Hruška sa pestuje od nepamäti, miesto jej pôvodu nie je presne stanovené, prvé zmienky sa k nám dostali zo starogréckej literatúry. Z Grécka sa hruška dostala do Talianska, neskôr do Európy. V Rusku sa hruška spomína od 11. storočia, v 15. storočí už boli hrušky rozšírené v kláštorných a kniežacích záhradách. Vo voľnej prírode sa hruška nachádza v ihličnatých lesoch, na mýtinách a okrajoch lesostepnej zóny Ruska, v horách strednej Ázie a Európy.

Charakteristika hruškového dreva:

  • hruškové drevo je tvrdé, ťažké, húževnaté a pevné

  • v rámci ovocných stromov patrí hruškové drevo k najtvrdším

  • letokruhy v textúre dreva nie sú veľmi výrazné

  • jadro je slabo rozoznateľné a preto jej zafarbenie pôsobí jednotne ako jemne červenohnedé

  • dobre sa opracováva, morí, lepí, sústruží, aj brúsi

  • patrí k druhom dreva, ktoré po vysušení výrazne nepracujú, a teda nemenia svoj tvar

  • mladé drevo je svetlejšie

Použitie:

V nábytkárskom priemysle je pomerne cenná, výborne sa morí a parí, hlavne na imitáciu cenných drevín (eben, mahagón…) Hruškové drevo sa veľmi dobre hodí na sústruženie, drevorezby, na výrobu hudobných nástrojov, používalo sa na výrobu drevených závitov (zveráky, lisy), geometrických pracovných pomôcok a v xylografii.
Hrušku je možné použiť aj na údenie, avšak vzhľadom ku kvalite hruškového dreva a širokej využiteľnosti je to neekonomické. Na výrobu drobných predmetov do interiéru sa používa ojedinele.

Chceli by ste epoxidovú nádheru z hruškového dreva? Hard Wood Art k Vašim službám.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tags: