Jeho drevo je dosť tvrdé, odolné, má nízku úroveň oderu a navyše je cenovo dostupné. Napriek tomu len málo ľudí premýšľa o kúpe nábytku vyrobeného z tohto dreva. Reč je o dreve jablone.
O ďalších vlastnostiach jabloňového dreva, ako aj o tom, čo sa z neho dá vyrobiť, si prečítajte v našom článku…

Vedeli ste, že…

Niekedy sa stane, že jabloň začne rásť špirálovito. Zjednodušene povedané, sud sa akoby krúti do neba. Z kmeňa takéhoto stromu sa dajú vyrobiť krásne škatule, dosky, figúrky atď. Podobný jav sa nazýva kučeravosť, drevo kmeňov takýchto stromov sa vyznačuje zvláštnou krásou – nezvyčajným vzorom.

Charakteristika dreva jablone:

  • husté, ťažké a tvrdé drevo

  • môže hrať rôznymi farebnými odtieňmi, od krémovo hnedej a žltej, cez oranžovú a ružovú, až po červenkastú

  • po leštení nadobúda drevo vysoký lesk, úpravou olejom možno zvýrazniť nevšednú štruktúru dreva

  • šírka jeho letokruhov je nejednotná

  • krúžky sú oddelené tenkými ľahkými medzivrstvami

  • práve kresbu, ktorú tvoria tieto prstene, oceňujú majstri zo všetkých najviac

Nevýhody:

  • drevo je problematické z hľadiska štiepania aj sušenia

Na čo možno drevo jablone využiť?

Na spracovanie a ďalší predaj sa spravidla používajú stromy nie staršie ako 30 rokov. Predpokladá sa, že drevo takýchto exemplárov najlepšie spĺňa vlastnosti požadované na výrobu.

Drevo jablone sa v malej miere uplatňuje pri výrobe nábytku, predovšetkým tam, kde sa kladú vysoké požiadavky na odolnosť, napríklad stoly, dvierka alebo spojovacie diely, napríklad na schodiskách.
Z ďalších výrobkov možno spomenúť fajky, písacie potreby, pravítka, násady na sekery, prvky hudobných nástrojov, lyžice, brošne, náramky, spony.

Chceli by ste luxusný nábytok s epoxidovou živicou z jabloňového dreva na mieru? Hard Wood Art k Vašim službám.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku, ktorý bude ozdobou Vášho interiéru, nábytky z epoxidovej živice si rozhodne zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a nechajte vaše sny o nábytku v našich rukách. Pre inšpiráciu vám ponúkame náš nový katalóg 2022.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tags: