Nájdeme ho v tropickom Grécku, ale aj na pobreží Nórska. Prakticky je rozšírený v celej Európe. Je to masívny listnatý strom, ktorý môže vo výnimočných prípadoch dorásť až do výšky 40 metrov. Reč je o strome s názvom Jaseň štíhly. Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody Jaseňového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Charakteristika dreva jaseňa štíhleho

  • na rozdiel od iných drevín, vás jaseň očarí aj bez kartáčovania, opaľovania či inej úpravy dreva
  • má smotanovo bielu farbu, zatiaľ čo jadro je svetlohnedé
  • vyznačuje sa krásnou kresbou so zlatistým leskom
  • cenovo dostupné
  • jeho drevo je pevné a zároveň mimoriadne pružné, vďaka čomu je možné ho bez problémov opracúvať a pomocou pary aj ohýbať

Nevýhody

  • neodporúča sa do exteriérov, či priestorov so zvýšenou vlhkosťou, nakoľko ľahko podľahne plesniam a následnému rozkladu

Na čo možno drevo jaseňa využiť?

V minulosti patrilo jaseňové drevo medzi tzv. hospodárske dreviny – čo znamená, že sa používalo napríklad na výrobu vozov, pracovných nástrojov, či rôznych konštrukcií. Nakoľko, ako sme už spomínali, jaseňové drevo nemá príliš dobrú odolnosť voči vlhkosti, preto nie je veľmi vhodný na použitie do exteriéru.

V súčasnosti sa jaseň používa najmä na výrobu originálneho nábytku – napríklad do obývačky.
Ak však túžite po drevenej pracovnej doske do kuchyne, jaseň je na to ako stvorený. Vyrábajú sa z neho aj drevené obklady, dyhy, schodiská, zábradlia, podlahy, ale aj športové a telocvičné náčinie, ako sú sánky, bradlá, gymnastické kruhy, hokejky či veslá.

Túžite po luxusnom kuse nábytku v unikátnej spojitosti dreva jaseňa a epoxidovej živice?

Pre HARD WOOD ART žiaden problém.
Pokúste sa nám priblížiť vaše požiadavky, predstavy, či kreatívne nápady a my vám vyrobíme nábytok/stôl, po akom skutočne túžite. Ak nemáte predstavu o tom, ako by mal váš nový dizajnový kúsok vyzerať, nezúfajte. Pripravili sme si pre vás náš nový katalóg 2022, ktorým sa môžete nechať inšpirovať. My výzvy milujeme a verte nám, že s nami ich budete milovať aj vy.
Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny o nábytku premeníme na skutočnosť.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tags: