Exotická drevina s názvom Suar, tiež známa ako Samanea Saman, patrí medzi najvyhľadávanejšie drevá na svete. Prečo? Aby sme vám dokázali odpovedať na túto otázku, budeme musieť spoločne zavítať do Juhovýchodnej Ázie a nazrieť do krajín so subtropickým podnebím, Bali a Indonézie, kde tento mohutný strom rastie už dlhé generácie.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Suar sa radí medzi najodolnejšie dreviny a preto je veľmi vyhľadávanou surovinou pre mnohých výrobcov. Nechýba ani na našom zozname drevín a mať v domácnosti takýto kúsok nemusí byť vôbec na škodu. Nejedná sa ani o najdrahšiu drevinu, a ak s ňou viete pracovať správne, výsledný produkt dokáže ohúriť. Táto exotická drevina je jednoducho lákadlom a v dnešnom článku si o nej prezradíme všetko potrebné.

Exotická drevina Suar a jej stručný pôvod

Suar pochádza z Južnej a Strednej Ameriky, odkiaľ sa rozšíril do juhovýchodnej Ázie. Tam ho vysadili po celej dĺžke trópov a vďaka významnej popularite po celom svete ho v rôznych krajinách nájdete pod iným názvom. Samanea Saman ho nazývali pôvodné kmene na území Ameriky. Na západe ho zase prezývajú Monkeypod, Parota či Acacia. Vo všeobecnosti sa však jedná o tzv. Rain Tree (dažďový strom), ktorého výskyt je v dnešnom storočí pomerne dosť rozšírený a veríme, že tomu tak bude aj o niekoľko rokov.

Nájdeme ho v krajinách ako Mexiko, Peru, Brazília, Havaj, Indonézia, Bali a iné. V našej dielny Hard Wood Art si túto vzácnu drevinu dovážame z Juhovýchodnej Ázie klientom ponúkame len ten najkvalitnejší Suar z ostrovných krajín Bali a Indonézie.

Podľa klasifikácie stavu ochrany druhov drevín, Suar radíme pod stupeň G5. To značí, že jeho rozšírenie predstavuje rozsiahlu zemepisnú šírku, má rýchlejší rast v porovnaní s inými drevinami a nehrozí mu vyhynutie. A nakoľko je veľmi odolný voči hnilobe a termitom, tak skoro ani z našej planéty nezmizne.

Drevina so špecifickým statusom

Suar v sebe skrýva nevídanú zvláštnosť, ktorá ho robí tak zaujímavým – každý odrezaný kus dreva má iný tvar s odlišnými vzormi. Takýto jav je spôsobený tým, že štruktúra vlákien je vzájomne previazaná a v dreve sa tak vytvárajú odlišné vzory. Čo by sme do praxe mohli zadefinovať tak, že ak prerežete väčší kus Suaru na šesť priečnych rezov, je veľmi pravdepodobné, že každý jeden z nich bude mať iný vzor.

Tieto prirodzené vzory plné inakosti sa od ostatných drevín líšia ešte jednou vlastnosťou. Je to ich farba. V jadre nájdeme krásnu zlatú až tmavohnedú farbu, ktorá je viditeľnou hranicou oddelená od ďalších vrstiev. Tie majú naopak svetlejšiu, béžovúbelasú s občasnými tmavými pruhmi.

Vzácnou schopnosťou Suaru je taktiež jeho jedinečné správanie, práve kvôli ktorému ho nazývame Rain Tree. Jeho listy sa dokážu hýbať a počas dňa nadobúdajú dve polohy. Keď prší alebo je hodinu pred západom slnka, listy sú preložené a zachytávajú všetku vodu. Približne hodinu po východe slnka sa naopak otvoria a pre všetkých obyvateľov pralesa prichádza ranná sprcha. Voda steká do priehlbín kmeňa až k pôde lesa. Korene si vždy zoberú najviac vody, ostatok strom dokáže vytlačiť až do koruny stromu, čo pri Suare predstavuje približne výšku 25 metrov, odkiaľ sa odparuje a vytvára mraky.

Ktorý Suar je pre vás najvhodnejší? 

Na začiatku cesty sa nám do rúk vždy dostane obyčajne neobyčajný kus dreva, ktorý je vo vnútri stále vlhký a treba ho dosušiť. Následne začíname proces frézovania a neskôr s ním pracujeme ako s každým iným drevom – chytíme do rúk náš epoxid a tvoríme umenie.

Kmeň stromu je veľmi široký a preto sa z neho režú mohutné fošne, ktoré si nechávame dovážať z Indonézie. V našej dielni Hard Wood Art pre vás máme na výber hrúbky do 150 mm. Každý kus si vyžaduje povrchovú úpravu. Nie je vhodné vystavovať nábytok zo Suaru priamym poveternostným podmienkam, ale verte nám, že na krytej terase vám bude poslušne slúžiť naozaj dlhú dobu. Aj preto je táto exotická drevina potešením na duši a či sa niekedy pre Suar rozhodnete už necháme na vás. V prípade záujmu nás stačí kontaktovať a všetky vaše vízie s radosťou premeníme na skutočnosť.

Aj takto nádherne môže vyzerať váš nábytok zo Suaru od nás

To by bolo z dnešnej výpravy pralesmi všetko a pevne veríme, že ste sa naučili niečo nové. S našou rubrikou ‘Z kroniky drevín’ ešte zďaleka nekončíme, takže sa máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch. Aj preto nikam neodchádzajte, pretože už čoskoro sme tu zas.

Tags: