O exotické dreviny v našej dielni núdze nemáte a okrem Suaru, o ktorom si môžete prečítať v tomto článku, máme na zozname viacero drevín pochádzajúcich z ďalekej Ázie. Jeden z najluxusnejších a najkvalitnejších druhov drevín na svete je už od dávnych čias vyhľadávanou surovinou a nevyrábať z neho luxusné kusy nábytku by bol jednoducho hriech. Drevo s názvom Amboyna sme si obľúbili aj my, takže venovať mu pár riadkov nemusí byť vôbec na škodu. Ako každá jedna drevina u nás, aj táto v sebe skrýva veľa špecifických vlastností a všetky dôležité podrobnosti sme pre vás zhrnuli nižšie.

Amboynu by ste v odbornom slovníku našli pod názvom Pterocarpus indicus. Jedna z najvyhľadávanejších a najdrahších exotických drevín na svete. Prečo je tomu tak? Ak chcete vo vašej domácnosti nádych luxusu a blahobytu, práve Amboyna je odpoveďou na vyššie položenú otázku a bez zbytočných slov si poďme o tejto exotickej drevine zhrnúť pár dôležitých faktov.

Stručná charakteristika exotickej dreviny Amboyna

Výskyt je momentálne vcelku rozšírený, ale každým rokom viac a viac ohrozený. V Ázii alebo Oceánii by ste ho našli na viacerých územiach – Papua Nová Guinea, Kambodža, Thajsko, Indonézia, juhovýchodná Ázia a juh Číny. Rastie taktiež na Filipínach, kde ho v roku 1934 vyhlásili za národný strom. Kedysi dávno by ste o Amboynu zakopli aj vo Vietname, Srí Lanke alebo Malajzii, no k dnešnému dňu tam bohužiaľ už táto vzácnosť vyhynula.

Pterocarpus indicus (Amboyna Wood) radíme medzi veľké listnaté stromy, ktoré dokážu vyrásť do výšky až 3040 metrov. Nejedná sa taktiež o žiadne špáradlo a kmeň v priemere predstavuje šírku približne 2 metre. Na strome sa dokonca nachádzajú nádherné kvety, ktoré kvitnú od februára do mája v niektorých krajinách Oceánie. Počas týchto mesiacov na nich nájdete oranžovo-žlté okvetné lístky, ktoré sprevádza mierna vôňa.

Amboyna exotické drevo

Výnimočná drevina so širokým využitím

Prvotriedny druh dreva vhodný na výrobu vysoko kvalitného nábytku má vo svete široké využitie. Tvrdé drevo je vhodné na výrobu dekoratívnych predmetov, ale uplatnenie si našiel aj v rezbárstve či pri výrobe hudobných nástrojov. Je taktiež veľmi dôležitou súčasťou ekosystému, nakoľko dokáže zachovať stabilitu a úrodnosť pôdy.

Amboyna je používaná aj v tradičnej medicíne na liečbu rôznych zdravotných ťažkostí. Listy obsahujú antioxidanty flavonoidy, ktoré nášmu telu náramne prospievajú a poskytujú zdraviu prospešné látky. Pomáhajú nám taktiež bojovať proti alergiám i zápalom, ako aj pred poškodením obličiek.

Okrem toho je Amboyna vhodným okrasným stromom a častokrát ho môžete vidieť v exotických destináciách môžete vysadený pri ceste alebo v parkoch. Jeho vysoká kupolovitá koruna s dlhými visiacimi vetvami je veľmi atraktívna pre ľudské oko, nehovoriac o samotných kvetoch, a vysádzanie Amboyny v mestách sa stáva čoraz väčším trendom po celom svete.

To by bolo z dnešnej výpravy pralesmi všetko a pevne veríme, že ste sa naučili niečo nové. S našou rubrikou ‘Z kroniky drevín’ ešte zďaleka nekončíme, takže sa máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch. Aj preto nikam neodchádzajte, pretože už čoskoro sme tu zas.

Tags: