Dorastá do výšky 20, výnimočne až 30 m, dožíva sa maximálne 200 rokov a na našom území je prirodzene rozšírenou drevinou. Jeho drevo patrí medzi jedno z najtvrdších a jeho slovenský názov sa dokonca stal základom viacerých našich dedín – Hrabkov, Hrabovec, Hrabské, Hrabovčík. Reč je o strome Hrab obyčajný. Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody hrabového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Vedeli ste, že…

V obci Bogliarka rastie mohutný hrab s obvodom kmeňa 395 cm? Je to zatiaľ najväčší známy hrab z oblasti pohoria Čergov a pri takýchto rozmeroch určite patrí aj medzi najväčšie hraby na Slovensku. Jeho vek sa odhaduje na 150 – 200 rokov.

Charakteristika hrabového dreva

  • hrabové drevo je sivobiele, čisté, matné, bez tmavého jadra

  • jeho kmeň vytvára dojem “svalnatého” vzhľadu

  • často ho spoznáme tak, že vytvára niekoľko kmeňov vyrastajúce z jedného miesta (vo forme trsu). Je to výsledok činnosti ľudí. Ľudia osekávali a zrezávali mladé kmene a konáre. Keďže hrab rýchlo regeneruje, vyháňa nové výmladky z pozostalého kmeňa. Po pár rokoch tieto nové prírastky boli znovu useknuté ľuďmi. Stromy v lese ostali po mnoho rokov a zároveň dodávali palivové drevo na kúrenie.

  • jeho drevo je veľmi tvrdé a veľmi ťažké (hustota je 830kg/m3)

  • je značne húževnaté, dobre sa ohýba, horšie sa suší

  • hoci je toto drevo tvrdé, neznamená to však, že je aj odolné. Zle odoláva najmä vode.

  • v minulosti bolo veľmi využívané ako palivové drevo na kúrenie

  • v súčasnej dobe sa vďaka svojej regeneračnej schopnosti využíva pri tvorení záhrad. Bežné sú živé ploty z hrabu, poskytujú súkromie počas celého roka.

Použitie

Hrab nemá z hľadiska spracovania veľký hospodársky význam. Jeho drevo je veľmi tvrdé a zle sa opracúva. Robia sa z neho časti nástrojov ako hoblík, či poriská do sekier. Nájdeme ho aj na bicykloch, alebo ako drevené kliny a kladivá. Často sa spracúva do celulózového priemyslu a ako palivové drevo.
Jeho tvrdé a ťažké drevo je vhodné na drevené súčiastky nástrojov a na stolárske práce.

Chceli by ste epoxidovú nádheru z hrabového dreva? Hard Wood Art k Vašim službám.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022, v ktorom sme si pre vás pripravili niektoré z našich epoxidových stolov.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tip: Čo je epoxid? Spoznajte jeho vznik, výnimočné vlastnosti a iné zaujímavosti pri spracovaní s drevom.

Tags: