Patrí k top drevinám obchodovaným na africkom trhu. Celosvetovú popularitu si získalo kvôli výnimočnej atraktivite a stabilite. Považuje sa jeden z najvhodnejších druhov pre vonkajšie použitie. Reč je o výnimočne príťažlivom africkom dreve Sapeli.
Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody tohto dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Vedeli ste, že…

Drevo Sapeli sa často obchoduje ako typ afrického mahagónu. Na rozdiel od iných drevín, kedy sa prepojenie s luxusnou drevinou používa ako reklamný trik pri podpore predaja menej vzácnych drevín, v prípade Sapeli zase obchodníci ktorí ho predávajú ako africký mahagón zase nie sú až tak celkom odtrhnutí od reality. Mahagón sa spája s najmä dvomi rodmi – a to najmä „Swietenia“ a „Khaya“. Sapele síce patrí do rodu Entandrophragma, všetky tri však patria do tej istej čeľade meliovité – MELIACEAE. Prepojenie s pravým mahagónom (Swietenia macrophylla) je teda skutočné, nie vymyslené.

Charakteristika dreviny Sapeli

  • dorastá až do výšky 30-45 m

  • priemer kmeňa presahuje 1,8 m

  • k jeho najväčším exportérom patrí Pobrežie Slonoviny, Kongo, Ghana, či Kamerun

  • je skvelým zdrojom kvalitného širokého a dlhého reziva

  • má veľmi tenkú vrstvu krémovo bieleho beľového dreva, ktoré kontrastuje s červeno hnedým jadrovým drevom

  • je preň charakteristický striedavo točitý priebeh vlákien, ktoré pri radiálnom reze vytvárajú nádhernú výraznú pruhovanú kresbu

Využitie tohto excelentného dreva

Vyrábajú sa z neho štýlové podlahy, ktoré so škálou zlatohnedých a hnedo červených odtieňov pôsobia veľmi teplo, útulne, no zároveň elegantne a nadčasovo.

Napriek striedavo točitému priebehu vlákien je so sapeli radosť pracovať, svojej obľube sa teší na stolárskych výrobkoch ako sú dvere, či stoly, či na dyhovanom nábytku.

Toto excelentné drevo červeno hnedých odtieňov je tiež vynikajúce na vonkajšie použitie. Napríklad ako materiál na okná a dvere, vzhľadom k jeho stabilite a skvelej odolnosti voči hnilobe a poveternostným vplyvom.

Sapeli je s janka tvrdosťou 1410 lb podstatne tvrdšie ako naše domáce dreviny. Pre porovnanie tvrdosť duba európskeho dosahuje len 1120 lb. Po vysušení dosahuje hustotu okolo 670 kg/m3.

Chceli by ste epoxidovú nádheru z dreva Sapeli? Hard Wood Art k Vašim službám.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022, v ktorom sme si pre vás pripravili niektoré z našich epoxidových stolov.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tip: Čo je epoxid? Spoznajte jeho vznik, výnimočné vlastnosti a iné zaujímavosti pri spracovaní s drevom

Tags: