Má krátky a hrubý kmeň, z ktorého vyrastá bohatá koruna. Dožiť sa môže až 600 rokov! Zvyčajne dorastá do výšky 20 až 40 metrov, pričom stretnúť sa s ňou viete takmer vo všetkých častiach severnej pologule. Ak ju náhodou nerozoznáte na prvý pohľad, jej prítomnosť pocítite čuchom – predovšetkým v čase kvitnutia. Reč je o strome Lipa. Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody lipového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Charakteristika lipového dreva

  • vyznačuje sa zaujímavou štruktúrou – je bezjadrové, pórovité a homogénne

  • lipové drevo je biele až jemne žltkasté, pri kontakte so vzduchom však pomerne rýchlo tmavne

  • jeho vzor je veľmi jemný a slabo viditeľný

  • napriek tomu, že ide o pevné drevo, je zároveň mäkké

Lipové drevo = drevo, ktoré milujú rezbári

Spojenie homogénnej štruktúry a mäkkosti je perfektné najmä pre rezbárov a umelcov, ktorí vyrábajú dizajnové drevené predmety, sochy či modely. Takáto kombinácia totiž umožňuje jednoduché vyrezávanie drobných detailov bez potreby špeciálnych nástrojov. Neraz sa označuje aj ako najlepšie drevo pre rezbárov.
Z lipového dreva sa často vyrábajú hudobné nástroje (gitary a bubny), rôzne ozdobné predmety do domácnosti a hračky. Vďaka dobrej poréznosti sa ľahko lepí, pričom sa dá aj veľmi dobre farbiť a moriť. Hudobníkov poteší aj skvelými akustickými vlastnosťami.

Nábytok z lipového dreva

Menšie zastúpenie má lipové drevo aj v nábytkárskom priemysle. Kratšia životnosť tohto mäkkého dreva sa dá predĺžiť pomocou ochrannej impregnácie. Vďaka poréznej štruktúre sa tieto prostriedky ľahko dostanú do „útrob“ dreva a zabezpečia mu tak dlhšiu životnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom –
napríklad červotočom, ktoré ho s obľubou napádajú. Ani ochranné prostriedky však nedokážu zázraky, a preto sa lipové drevo používa najmä na výrobu menšieho ozdobného nábytku, ktorý nie je vystavovaný veľkému zaťaženiu. Ľahká obrábateľnosť umožňuje rezbárom s lipovým drevom doslova čarovať a vyrobiť unikátne kusy, ktoré ohúria výnimočnými tvarmi.

Keď je dôležitá hmotnosť

Na to, aby sa dosiahli najlepšie vlastnosti lipového dreva, je nevyhnutné jeho poriadne vysušenie. Je však potrebné dbať na to, aby nebolo dlho vystavené priamemu slnečnému žiareniu. V opačnom prípade môže totiž popraskať. V každom prípade, po vysušení získa dobrú odolnosť, tvarovú stálosť a ďalej už
nevysychá.

Tenké pláty vysušeného lipového dreva sa vyznačujú skvelým pomerom medzi hmotnosťou a pevnosťou. Vďaka tomu sú vhodné pri výrobe produktov, pri ktorých je dôležité, aby materiál nebol zbytočne ťažký. Využívajú sa napríklad na výrobu štýlových rámov na obrazy, prípadne slnečných roliet na okná. Typický odtieň lipového dreva možno ľahko zladiť s inými farbami v domácnosti a vytvoriť tak originálnu kompozíciu.

Chceli by ste epoxidovú nádheru z lipového dreva? Hard Wood Art k Vašim službám.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tip: Ako pre vás vyrábame epoxidové stoly od Hard Wood Art a čo všetko pri výrobe robíme

Tags: