Svojou krémovožltou, maslovou až slonovinovou farebnosťou patrí k svetlým, dokonca k najsvetlejším druhom dreva vôbec.
Pre svoju dekoratívnosť sa teší veľkej obľube nielen v nábytkárskom segmente, ale tiež u výrobcov hudobných nástrojov, umeleckých rezbárov, či výrobcov hračiek. Reč je o dreve tzv. javora očkového.
Čo ale vieme o samotnom dreve tejto známej dreviny? Aké má nevýhody a na čo sa primárne využíva sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Vedeli ste, že…

Keď sa povie javor, asi každému ako prvá napadne vizuálna asociácia mohutného stromu s bohatou korunou. Existuje však aj javor japonský, ktorý rastie veľmi pomaly, navyše dobre znáša rez a preto sa dokonca pestuje ako bonsaj.

Charakteristika javorového dreva

  • zaraďujeme ho medzi tvrdé a stredne ťažké druhy dreva

  • svojou farebnosťou patrí k svetlým, dokonca k najsvetlejším druhom dreva

  • vďaka svetlosti a lesku vyžaruje jemnosť a čistotu

  • nemá farebne odlíšené jadro a nemá ani zreteľné cievy, zato ročné kruhy sú viditeľné na všetkých jeho rezoch

  • za určitých podmienok sa v dreve vytvorí tzv. očková textúra

  • ďalšou esteticky zaujímavou kresbou je vlnitosť vlákien

  • výhodou javorového dreva je jeho poddajnosť a ľahká práca s ním, dobre sa morí i leští

  • naopak nevýhodou tohto vyhľadávaného dreva sú nižšia trvanlivosť a citlivosť na vlhkosť

Čo sa vyrába z javorového dreva?

Najsilnejším segmentom, v ktorom sa javorové drevo využíva, je jednoznačne nábytkárstvo. Vyrábajú sa z neho skrine, stoličky, stoly, postele, dyhy, podlahové krytiny, obklady stien, v podstate čokoľvek, čo môžete kúpiť v nábytkárstve. Vďaka svojej húževnatosti, pružnosti a rovnomernej textúre ho obľubujú i umeleckí rezbári, domáci majstri, výrobcovia hračiek, a ako sme už raz spomínali – aj výrobcovia hudobných nástrojov.
Pre svoju dekoratívnosť je veľmi vzácny tzv. „očkový“ javor a využíva sa napríklad na tvorbu dýh, či na zadné dosky huslí alebo gitár. Dyha z očkového javora je skvelou voľbou aj na intarzie.

Chceli by ste epoxidovú nádheru z javorového dreva? Sme tu pre vás.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Čo kus, to rarita.
Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou
“Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tags: