Vyskytuje sa vo väčšej časti Európy, cez Severnú Afriku až po východnú Áziu. Je známy pre typické chvenie listov s typickým šumom, vďaka čomu si vyslúžil aj názov “trasúci sa topoľ”. Reč je o Topoli osikovom.
Čo ale vieme o samotnom dreve tejto známej dreviny? Aké má výhody a na čo sa primárne využíva sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Vedeli ste, že…

Napriek tomu, že osika vyzerá ako pekný a neškodný strom, s obľubou je prirovnávaná k hydre. Faktom je, že „potomkovia“ osiky vyrastajú z jej koreňov a rozptýlia sa vo vzdialenosti 30 – 40 m po celom okrese.
Ukazuje sa, že ak vyrúbete strom, na jeho mieste vyrastie desať nových.

Topoľ osikový je veľký strom, dorastajúci až do výšky 30 m. Kmeň je zvyčajne rovný, stĺpcový. Priemer až jeden meter. Jeho kôra je tenká, hladká na dotyk, šedo-olivovej farby. Strom má neuveriteľne silné korene, ktoré sú zakopané hlboko v zemi. Vlastnosť je veľmi dobrá, pretože vďaka nej osika bez problémov znesie skúšku plameňom. Aj keď jej kmeň zhorí a odumrie, kvôli prežívajúcim koreňom sa na ňom čoskoro objavia nové výhonky.

Charakteristika dreva topoľa osikového

  • rýchlo rastúca mäkká a ľahká drevina, ktorá neuvoľňuje živicu a málo pracuje

  • vyznačuje sa dobrou savosťou a tým sa aj dobre lepí a morí

  • drevo topoľa má sivobiele sfarbenie bez výrazných letokruhov

  • môže byť natreté tak, aby zodpovedalo vzhľadu mnohých iných druhov dreva, ktoré sú považované za exotickejšie

  • jeho drevo je pre stolára neoceniteľným materiálom

Na čo možno drevo topoľa využiť?

Topoľ sa často využíva na výrobu nábytkov. Topoľové drevo môže byť natreté alebo zafarbené tak, aby zodpovedalo vzhľadu mnohých iných druhov dreva, ktoré sú považované za exotickejšie a často stoja
dvakrát až trikrát toľko. Napríklad, mnoho kuchynských skriniek sú vyrobené z topoľa a potom zafarbené tak, aby vyzerali ako drahé skrine Cherry alebo Oak.
Drevo je dostatočne tvrdé, aby vytvorilo primerane silný materiál z dreva pre skriňu, kým je dostatočne mäkké, aby bolo možné prijať rôzne škvrny, ktoré môžu zmeniť prirodzený vzhľad dreva. Okrem toho sa z topoľového dreva vyrábajú aj obklady v suchých saunách. Výnimkou ale nie je ani výroba domácich potrieb, ako sú rôzne misky a nádoby.

Chceli by ste luxusný nábytok s epoxidovou živicou z topoľového dreva na mieru? Hard Wood Art k Vašim službám :

Ak túžite po originálnom kuse nábytku, ktorý bude ozdobou Vášho interiéru, nábytky z epoxidovej živice si rozhodne zamilujete.
V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Čo kus to unikát! Neváhajte nás preto kontaktovať a nechajte vaše sny o nábytku v našich rukách. Pripravili sme si pre vás náš nový katalóg 2022, v ktorom si môžete pekne z pohodlia vášho domova prelistovať naše výrobky. Nechajte sa nimi inšpirovať!

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tags: