Je našim najvyšším ovocným stromom, dorastá do výšky 20-25 m a jeho drevo je priam predurčené na výrobu v nábytkárskom priemysle. Reč je o dreve stromu čerešňa. Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody čerešňového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Vedeli ste, že…

Veľmi obľúbená pri tvorbe interiérov a nábytkových solitérov je aj americká čerešňa (American Cherry), ktorá sa vyskytuje prevažne na severovýchode USA a je ich exportným artiklom v podobe reziva a najmä krájaných dekoračných dýh. Farba americkej čerešne je svetlejšia viac ružovkastá oproti európskym odrodám.

Charakteristika dreva čerešne

  • patrí do kategórie stredne tvrdých (62 MPa) a stredne ťažkých (ρ12 = 610 kg/m3)
  • je pevné, ale zároveň aj poddajné, takže sa s ním dobre pracuje
  • z hľadiska farebnosti sa čerešňa svojou červeno-hnedou farbou ponáša na mahagón
  • vyznačuje sa výraznou kresbou
  • čerešňové drevo má nápadné a výrazné letokruhy
  • od ostatných drevín sa líši striedaním tmavších a svetlejších vrstiev
  • drevo čerešne je odolné voči napadnutiu hubami

Nevýhody

  • nevýhodou čerešňového dreva je, že ho milujú červotoče

Na čo možno drevo čerešne využiť?

Z čerešňového dreva sa najčastejšie vyrábajú nábytok, podlahy, kazetové stropy, ale aj originálne hudobné nástroje. Nábytok je hladký, pripomína jemný zamat. Z nábytku väčšinou vynikajú stoly, príborníky, komody, podstavce či rímsy a stĺpiky na schodisko a zábradlie.

Jedinečné červenkasté drevo zažíva svoju renesanciu aj v modernom kuchynskom dizajne.
Vďaka svojej pevnosti a odolnosti sa mimoriadne hodí (okrem iného) aj na výrobu kuchynských pracovných dosiek. Stačí pravidelná údržba olejovaním a doska z čerešne môže zdobiť každú kuchyňu celé roky. Ako súčasť kuchynskej linky sa môže používať aj na výrobu samostatných skriniek.

Veľmi trendové je tiež využitie dreva ako obkladu stien v obývačkách, ktoré sú dnes bežne spojené do jedného celku s kuchyňou. Práve čerešňa sa môže stať šperkom každého moderného bytového priestoru. Alebo atraktívnym dizajnovým prvkom, ktorý zároveň prežiari domácnosť prírodou.

Vďaka farebnosti a odolnosti sa čerešňové drevo využíva aj na výrobu podláh. Sú príjemné a teplé na dotyk, aj keď po nich kráčate trebárs naboso – nemusíte sa báť, že sa deti budú hrať „na studenej“ dlažbe.

Chceli by ste epoxidovú nádheru z čerešňového dreva? Sme tu pre vás.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tags: