Pôvodom je z južnej Európy a Malej Ázie. Jeho strom dorastá do výšky 20 – 30 m a kmeň môže dorásť v priemere do 2 m. Má veľké listy 10 – 25 cm dlhé, striedavo usporiadané na okrajoch zúbkované. Reč je o strome Gaštan.
Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody gaštanového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Charakteristika gaštanu

  • má vkusnú červenohnedú farbu
  • povrch dreva je hodvábne hladký
  • nevyskytujú sa na ňom žiadne vzory, ani živicové kanáliky, typické pre niektoré druhy dreva
  • nemá tiež žiadne uzly, vďaka čomu je tento dezén vyhľadávaný a populárny u zákazníkov, ktorí uprednostňujú čisté línie a eleganciu
  • má výnimočne odolné drevo
  • dokáže vzdorovať aj väčšiemu namáhaniu a dokonca aj poškriabaniu, preto je ideálne na výrobu kuchynského nábytku

Nevýhody:

  • v porovnaní s inými druhmi dreva nemá výraznú kresbu

Na čo možno drevo Gaštana využiť?

Gaštan patril už v minulosti k najpoužívanejším druhom dreva a dnes tomu nie je inak.
V súčasnosti je vyhľadávaným materiálom na výrobu jedálni. Výborne odoláva poškriabaniu, čo je jeden z hlavných dôvodov, že sa objednáva pre výrobky práve do kuchýň, kde sa bežným odkladaním aj ťažšieho riadu, alebo príborov bežne nepoškodí. Zároveň je to hladké drevo, ktoré nemá uzly ani typické vzory dreva, čo je vyhľadávaným aj zároveň obávaným kritériom zákazníkov.
Tento materiál sa pre jeho stálosť a odolnosť dobre využíva na výrobu plotov a oplotení.

Chceli by ste luxusný kus nábytku z gaštanového dreva s epoxidovou živicou na mieru? Hard Wood Art k vašim službám.

Ak túžite po dizajnovom a zároveň elegantnom kuse nábytku, ktorý bude ozdobou Vašej jedálne, či pracovne, nábytky z epoxidovej živice si rozhodne zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov.
Neváhajte nás preto kontaktovať, pokúste sa nám priblížiť vaše požiadavky, predstavy, či kreatívne nápady a my vám vyrobíme stôl, po akom skutočne túžite. Ak nemáte predstavu o tom, ako by mal váš nový dizajnový kúsok vyzerať, nezúfajte. Pripravili sme si pre vás náš nový katalóg 2022, ktorým sa môžete nechať inšpirovať.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

TIP: Čo všetko potrebujeme vedieť pred výrobou vášho ideálneho stola?

Tags: