Je exotický, dlhoveký, stredne rastúci strom, ktorý dosahuje maximálnu výšku koruny 25 metrov. V niektorých oblastiach je dokonca považovaný za posvätný. Jeho pôvod je v Afrike a však teraz je už rozšírený do všetkých tropických oblastí sveta. Reč je o strome Tamarind indický. Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody tohto exotického dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Niečo málo o tomto exotickom krásavcovi

Mohutné stromy Tamarindu v prírode slúžia ako okrasné a tieniace dreviny. Ako sme už spomínali vyššie, dorastajú až do 25 metrovej výšky. Majú šedú kôru, listy sú sperené s niekoľkými pármi listov a pripomínajú agát. Cez noc sa lístky uzavrú k sebe a skoro ráno sa opäť roztvárajú. Na konci vetiev sa tvorí hroznovitá kvetenstvo s 10 – 15 kvetmi. Sú sfarbené od žltej farby s červeným žíhaním. Plody stromu – tamarišky alebo aj indické či kyslé ďatle sú obľúbenou pochutinou indickej a ázijskej kuchyne.

Vedeli ste, že…

Obyvatelia Indie podľa listov predpovedajú počasie. Akonáhle sú lístky skoro ráno už otvorené, značí to krásny slnečný deň. Ale ak sú za svitania ešte zatvorené – bude oblačno a pršať

Charakteristika exotickej dreviny Tamarind

  • Tamarindové drevo pozostáva z tvrdého, tmavočerveného jadrového dreva a mäkšieho, žltkastého beľového dreva.

  • Jadrové drevo tamarindu je červenohnedé, niekedy s fialovým odtieňom.

  • Jadrové drevo v tamarinde býva úzke a zvyčajne sa vyskytuje len v starších a väčších stromoch.

  • Jadrové drevo je trvanlivé, veľmi odolné voči rozkladu a tiež voči hmyzu.

  • Jadrové drevo je schopné prijať vysoký prírodný lesk.

  • Bledožlté beľové drevo je ostro ohraničené od jadrového dreva a na rozdiel od jadrového dreva, nie je trvácne. Je náchylné na napadnutie hmyzom a hubami, ako aj odlupovanie.

  • Vzhľadom na svoju hustotu a prepletené zrno sa tamarind považuje za ťažko spracovateľný.

  • Tamarind sa dobre lepí a dokončuje.

Na čo možno drevo Tamarindu využiť?

Táto exotická drevina je silná a tvrdá, takže sa používa na výrobu akéhokoľvek druhu nábytku najmä do interiéru, ale je vhodná aj na umiestnenie vonku.
Okrem toho sa používa na výrobu rezbárskych diel, sústružených predmetov, ako sú mažiare a paličky, sekacie kocky a iné malé špeciálne drevené predmety.

Chceli by ste luxusný nábytok s epoxidovou živicou z exotickej dreviny Tamarind na mieru? HWA k Vašim službám.

Ak túžite po originálnom kuse nábytku, ktorý bude ozdobou Vášho interiéru, nábytky z epoxidovej živice si rozhodne zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a nechajte vaše sny o nábytku v našich rukách. Ak nemáte vlastné nápady, pozrieť si taktiež môžete náš nový katalóg 2022, v ktorom sme si pre vás pripravili niektoré z našich epoxidových stolov.

To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.

Tip: Čo všetko potrebujeme vedieť pred výrobou vášho ideálneho stola?

Tags: