Nábytok z masívu je jednou z možností, ako pri zariaďovaní bytu či domu udávať určitý trend. Každý nábytok a jeho spracovanie je niečím špecifické. Masívny nábytok však obzvlášť. Čo je to masívne drevo? Aké sú jeho silné stránky? Aký nábytok z masívu do interiéru vybrať? Odpovede na tieto otázky, ale aj oveľa viac sa dozviete v nasledujúcom článku…

Nábytok z masívu

Masív alebo masívne drevo je pri nábytku zárukou 100 % prírodného dreva. Nábytok vyrobený z masívu je jednoducho kus originálneho nábytku, ktorý neobsahuje žiadne iné materiály. V rámci dizajnu sa kombinuje maximálne so sklom alebo kovom. Ale ako už dobre viete, v našej dielni Hard Wood Art spájame masívne drevo aj s epoxidovou živicou, ktoré svojim výsledným dojmom dokáže počarovať aj nezainteresovaným jedincom.

Silné stránky masívu

Drevo je vždy zaručeným trendom a jeho výberom nikdy nič nepokazíte. Nadčasovosť je preto jednou z výhod, ktorú ponúka práve masív. Nábytok tohto druhu však so sebou prináša ešte omnoho viac. Prirodzená vôňa dreva je v skutku unikátnou. Klasický nábytok z dreva má časom problém so štiepením a praskaním. Masívne drevo sa necháva vysušiť a až následne sa opracováva. Masív sa teda neštiepi. Veľkým plusom je vysoká odolnosť voči tlaku i ťahu. Drevo sa ošetruje klasickým lakom na drevo alebo impregnuje včelím voskom. Zároveň masívne drevo tlmí vibrácie. Občas preto možno naraziť i na interiérové dvere z masívu.

Takisto má masívne drevo veľmi dlhú životnosť. Stále tu hovoríme o 100 % ekologickom produkte. Takéto drevo má nádherný a mohutný vzhľad, ktorý celý priestor zútulní. Drevo ponúka unikátnu internú štruktúru a masívny nábytok je tak vždy jedinečným kúskom vo vašom byte alebo dome. Kúsky nábytku z masívu perfektne zakomponujte do celého interiéru. Masívny nábytok do obývačky, spálne, kancelárie, detskej izby či jedálne. Miesto si nájde naozaj všade.

Prirodzená nedokonalosť

Prirodzenosť je rozhodne to najkrajšie. Masívu túto vlastnosť nemožno uprieť. Nič však nie je dokonalé a nábytok z masívneho dreva má takisto svoje nedokonalé stránky. Pri bledších drevinách dochádza k tzv. žltnutiu dreva. Ide o prirodzený proces strácania pigmentu. Čiastočne sa dá tomu predísť bielením materiálu pri výrobe, no časom i tak drevo prirodzene bledne. Ďalšou možnosťou, je samozrejme, lak na drevo. Ten dodá lesk a drevo je tak o niečo živšie. Je to však prirodzená vlastnosť, ktorá robí drevo drevom.

Tou najmenej pozitívnou stránkou nábytku z masívneho dreva je jeho cena. Nábytok z masívu totiž stojí často stovky až tisícky eur. Pochopiteľne najdrahšie sú exotické dreviny. Jeho cena však zodpovedá zložitejšiemu technologickému spracovaniu, ako i kvalite výsledného produktu. Ručná práca, miestami až remeselná činnosť vytvára niečo špeciálne a preto je cena značne vyššia, ako v prípade nábytku z bežne spracovaného dreva.

Starostlivosť o masívne drevo

Výroba luxusného masívneho nábytku si vyžaduje naozaj dlhý a precízny proces, ktorý v našej dielni Hard Wood Art dodržiavame do posledného detailu.
Našim klientom ponúkame nábytok na mieru podľa požiadaviek. Pracujeme s najkvalitnejšími technológiami a nástrojmi, ktoré ručia, že na konci si prevezmete prvotriednu kvalitu. Či už túžite po veľkom stole, alebo preferujete iný nábytok, každý jeden výrobok dostane vždy tú najlepšiu starostlivosť. Ale späť k masívu… 🙂 Masív je trendy, trvácny a nadčasový materiál. Masívny nábytok vám vydrží desiatky rokov. Je však potrebné sa oň starať a pravidelne ho zbavovať prachu a drobných nečistôt jemnou handrou, ktorá nepoškriabe povrch nábytku.

Veľa závisí od druhu dreva, no každý kus nábytku je dobré po niekoľkých rokoch ošmirgľovať a obnoviť impregnačnú vrstvu ochranným lakom. Drevu predĺži život a dodá prirodzený lesk.

Pozor treba dávať i na vlhkosť. Tá žiadnemu drevu nerobí dobre. Môže spôsobiť vznik plesní či hniloby. Ak je však drevo pravidelne udržiavané a je situované v správnych podmienkach, vydrží aj stáročia.

Interiér z masívu

Najčastejšie z masívu vidíme masívne skrine, masívne jedálenské stoly či konferenčné stolíky, postele alebo rôzne skrinky, vitríny, či obývacie steny.
Ale nie je to len o nábytku. Masívne drevo sa v interiéri využíva i na iné doplnky. Masív je veľmi odolný a vďačný materiál. Jeho perfektné izolačné vlastnosti sú predispozíciou pre kvalitné odhlučnenie. Dvere z masívneho dreva sú preto veľmi obľúbené a moderné. Dvere sa však vyrábajú lepením pásov dreva, aby nemenili svoj tvar, nevykrútili sa a boli omnoho pevnejšie.

Druhým častým prvkom je zábradlie z masívu. Krásne opracované drevené zábradlie je v skutku úžasným prvkom interiéru. Nedá nám nespomenúť i samotné schody alebo podlahu. Masívne drevo použité aj v rámci surových úprav interiéru je perfektným dizajnovým prvkom.

Sme tu pre vás…

Snažíme sa šíriť jedinečnosť všade okolo a potrebu vyniknúť s niečím inovatívnym pociťujeme ako poslanie pri neustavičnom napredovaní. Preto si ceníme každého zákazníka, ktorý zavíta do našej dielne a okúsi to, čo v Hard Wood Art robíme najlepšie. V prípade záujmu nás preto neváhajte kontaktovať a my s vami veľmi radi preberieme potrebné detaily. Ak nemáte vlastné nápady, pozrieť si taktiež môžete náš nový katalóg, v ktorom sme si pre vás pripravili niektoré z našich epoxidových stolov.

Tip: Ako nájsť svoj vlastný štýl bývania?

Tags: