Považuje sa za najcennejšie drevo na svete a dokonca, čím je tmavšie, tým je cennejšie. Patrí k najtvrdším a najhustejším druhom. Rastie v trópoch a patrí do rodu Khurma. Reč je o ebene. Čo je pre túto drevinu charakteristické, aké sú výhody a nevýhody ebenového dreva a na čo všetko sa dá využiť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch…
Vedeli ste, že…
Ako imitácia ebenového dreva sa v našich končinách najviac používa hruškové drevo, keďže sa veľmi ľahko morí načierno. Navyše, má rovnorodú štruktúru a pomerne vysokú hustotu. Aj keď, samozrejme, nižšiu ako eben.
Charakteristika ebenového dreva
- Čierne drevo či zebra. Svoje pomenovanie získal kvôli netypickej tmavej farbe a občasným svetlejším pruhom, ktoré sa v ňom objavujú.
- Nízky, ale vzácny. Ebenové stromy rastú pomaly a sú skôr nízke, ich typická výška je od 4 do 15 metrov.
- Zrelosť dosahujú vo veku od 60 do 200 rokov.
- Všetky druhy ebenu majú mimoriadne tmavé, neraz až čierne jadro.
- Hustota ebenu závisí od druhu, zvyčajne dosahuje asi 1000 kg/m³.
- Kvôli vysokej hustote sa ebenové drevo môže potopiť vo vode.
- Je veľmi tvrdé, ťažko opracovateľné, môže sa štiepiť, ale za to sa veľmi dobre leští.
- Nie všetko čierne drevo je rovnaké, čím je drevo tmavšie, tým je cennejšie. Najtmavšie drevo sa označuje ako „čisté“ a je to najvzácnejšie čierne drevo zo všetkých.
- Najdrahšie a najcennejšie čierne drevo pochádza iba zo stromov čierneho ebenu, ktoré majú 150 a viac rokov.
Exotika aj na Slovensku – Použitie
Drevo exotického pôvodu má zaujímavú textúru ročných kruhov, vynikajúcu tvrdosť a odolnosť. V našich končinách patrí eben medzi exotické druhy dreva, podobne ako tík, mahagón, hevea či akácia. Tieto dreviny sa u nás využívajú čoraz častejšie, najmä v modernom stavebníctve, stolárstve, pri budovaní záhradných stavieb, strešných konštrukcií, ale aj pri výstavbe dreveníc či zrubov. Uplatní sa tiež ako ozdoba schodísk, zábradlí a obkladov.
Vďaka svojej tvrdosti sa eben okrem rezbárstva využíva aj v sústružníctve, umeleckom truhlárstve, reštaurátorstve, pri výrobe hudobných nástrojov, a to najmä na výrobu esteticky atraktívnych a zároveň mechanicky namáhaných súčastí. (napr. klávesy, rukoväte, úchytky, ozdobné prvky, kolíčky či hmatníky) Keďže po vyleštení nadobúda ebenové drevo vďaka jemnej štruktúre vysoký lesk, môže sa pokojne používať bez akýchkoľvek ďalších prípravkov.
Eben veľmi dobre vynikne aj na módnych doplnkoch. Určite ste už videli drevené motýliky, ktoré sa v posledných rokoch stali vychytávkou mnohých pánskych outfitov. Súčasťou našich šatníkov sa však stali aj drevené hodinky či slnečné okuliare.
Aké druhy ebenu poznáme?
Známych je niekoľko druhov ebenového dreva. Jeho vlastnosti vždy závisia od lokality, v ktorej rastie. Vyskytuje sa v tropických lesoch Afriky, na ostrovoch Indického oceánu, v niektorých častiach Cejlónu a Indie, ale tiež v juhovýchodných a južných oblastiach Ázie. Priblížime vám niektoré z nich…
Gaboon Ebony pochádza z Afriky. Drevo je väčšinou čierne, ale zvykne mať aj šedé žily. Charakteristickým znakom tohto materiálu je prítomnosť otvorených pórov.
Gaboon Ebony je na Červenom zozname IUCN. Gabon Ebony je uvedený ako ohrozený kvôli rozsiahlej ťažbe dreva za posledných 100 rokov.
Ceylon Ebony má pre zmenu najvyššiu kvalitu. Je takmer nemožné ho získať. Je mimoriadne tvrdý a dá sa dokonale opracovať – aj pri leštení tohto typu ebenu možno dosiahnuť najlepší efekt.
Pri bližšom skúmaní póry prakticky nevidieť, najkvalitnejší eben vyzerá ako čierny plast. Drevo je mimoriadne odolné voči vode a termitom.
Macassar Ebony sa ťaží v Indonézii a považuje sa za „farebný“. Nazýva sa tak kvôli bielym, bledožltým a hnedým pásikom a zaujímavému sfarbeniu samotného jadra. Je na Červenom zozname IUCN kvôli zníženiu populácie o viac ako 50 % za posledné tri generácie.
Madagascar Ebony jeho drevo je tmavohnedej farby. Je pomerne husté, odolné voči termitom a vode, pri pozornom sledovaní sú viditeľné malé póry.
Mun Ebony zase rastie vo Vietname a Laose a je na Červenom zozname IUCN ako kriticky ohrozený v dôsledku zníženia o viac ako 80 % za posledné tri generácie, čo bolo spôsobené poklesom jeho prirodzeného výskytu a nadmerným zberom. Vlastnosti dreva sú podobné odrode z Madagaskaru.
Chceli by ste epoxidovú nádheru z exotickej dreviny Čierny eben? Hard Wood Art k Vašim službám.
Ak túžite po originálnom kuse nábytku a chcete váš interiér urobiť výrazným, nábytky z epoxidovej živice si zamilujete. V našej dielni Hard Wood Art vyrábame pre vás a na vaše prianie jedinečné kusy nábytku z exkluzívnych materiálov. Neváhajte nás preto kontaktovať a my vaše sny s radosťou premeníme na skutočnosť. Nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom 2022, v ktorom sme si pre vás pripravili niektoré z našich epoxidových stolov.
To by bolo z našej dnešnej výpravy hustými lesmi všetko. S našou rubrikou “Z kroniky drevín” však ešte ani zďaleka nekončíme, preto sa rozhodne máte na čo tešiť. V bohatom svete drevín sa nachádza naozaj veľa zaujímavostí, o ktorých vás budeme informovať v našich budúcich článkoch.