Vyberáte nový jedálenský stôl a stále neviete aký rozmer zvoliť? V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili zopár rád, ktoré vychádzajú z našej mnohoročnej praxe a skúseností našich zákazníkov…

Jedálenský stôl je stáročia súčasťou každej domácnosti. Je miestom stretnutí, osláv aj veľkých životných rozhodnutí. Kvalitné dizajnové stoly z masívneho dreva sa stávajú členmi rodiny na dlhé roky. Preto by bolo dobré, keby ste sa pri výbere typu stola a jeho rozmeru vyhýbali zbytočným chybám.

Pri dobrom nedeľnom obede sa určite nechcete s rodinou veľmi tlačiť. Norma preto už niekoľko desaťročí odporúča minimálny rozmer jedálenského miesta 60 x 40 cm. Z tohto odporúčania vyšla aj základná veľkosť stola 120 x 80 cm. V skutočnosti však tento rozmer pre pohodlné stolovanie štyroch osôb stačiť nemusí. Potom sa bežne stáva to, že niekto zo stolujúcich kopne do nohy niekoho iného, keď si napríklad prekladá nohu cez nohu. Prípadne majú stolujúci pocit, že si vzájomne pozerajú do taniera. Preto odporúčame pri stole pre štyri osoby začínať ideálne na rozmere 160 x 85 cm. V takom prípade už vychádza na každého stolujúceho 80 cm dĺžky stola, čo je dostatočné a komfortné aj na slávnostnú večeru, či obed. Eventuálne pri šírke 90 cm už môžete do stredu stola postaviť aj fľašu kvalitného vína.🙂
Keď sa potom u vás zastavia priatelia a posadíte ich do čela stola, stále sa budete cítiť pohodlne.

Je vaša rodina väčšia a pri stole sa vás schádza bežne šesť? Popremýšľajte nad dĺžkou 180 alebo 200 cm. K jedálenskému stolu dlhému 180 cm už bez problémov dáte vedľa seba tri stoličky. Chcete si dopriať komfort a s ním pohodlné stoličky s opierkami na ruky? Zvoľte dĺžku stola dva metre. Keď potom vyberiete šírku aspoň 100 cm, k stolu sa vás posadí kľudne aj osem.

Výber dreviny

V našej ponuke máme veľký počet drevín, medzi ktorými nájdete rôzne slovenské dreviny, ako napríklad Dub, Orech, Gaštan… Okrem toho si môžete vybrať aj z tých najluxusnejších druhov drevín z rôznych kútov sveta, ako napríklad exotické dreviny Suar, Mahagon, Teak, Sonokelig, Amboyna, Leeche, Eben… No taktiež našu najväčšiu pýchu – Bahenný dub, ktorý svojím vekom (4590 rokov) pamätá ešte výstavbu pyramíd. Stačí si vybrať a my drevo spracujeme podľa vašich predstáv.

A čo štýl stola?

V našej dielni HWA sa fantázii medze nekladú, takže pri výbere tvarov a štýlu máte taktiež z čoho vyberať – rieka cez stred, zaliate okraje, ostrovčeky, rôzne vetvičky alebo plný drevený stôl s minimom epoxidu. Tieto štýly patria u nás k tým najvyhľadávanejším. Pre lepšiu predstavu o výzore spomínaných štýlov si nezabudnite pozrieť náš blog: „Všetko, čo potrebujeme vedieť pred výrobou vášho ideálneho stola.

Keď nájdete svoj vysnený dizajnový stôl vo vyhovujúcom rozmere, nezabudnite skontrolovať, či sa zmestí do vašej jedálne alebo obývacej izby. Myslite na dostatok miesta aj pre stoličky okolo stola. Minimálny rozmer, s ktorým je potrebné počítať na jednu stoličku vedľa stola, je 60 cm. Ideálnych je však 80 cm alebo jeden meter. Avšak stôl od steny ku stene vám v bežnom živote veľa radosti neurobí.

Náš tip:

Na skúšku si preto radšej z kartónu vyrežte obdĺžnik v rozmere vybraného stola. Ten položte na zem a skúste si, ako takto veľký stôl funguje u vás doma. Často je toto jednoduché riešenie lepšie než dávať na nejaké normy, ktoré nepoznajú konkrétnu situáciu vo vašej jedálni.

Ak si stále nie ste istí rozmerom, či štýlom stola, napíšte nám. Veľmi radi vám poradíme, prípadne preberieme s vami potrebné detaily. Ak nemáte vlastné nápady, nechajte sa inšpirovať našim novým katalógom, v ktorom sme si pre vás pripravili niektoré z našich dizajnových epoxidových stolov.

Tags: